16.5.2004: Team Sjælland til tops ved N.U.

Dansk ungdomsbrydning er stadig på rette vej, hvilket blev vist i weekenden ved den store nordiske ungdomsturnering for unionshold for 10-18 årige, hvor otte unionshold fra Danmark, Sverige, Norge og Finland mødte hinanden. Dette foregik i år i den svenske hovedstad Stockholm.

De danske hold deltog ikke i turneringen i fjor, men er nu tilbage. Team Sjælland gik helt forrygende til tops og vandt dermed turneringen for 6. gang efter seks sejre og én uafgjort match.

Men det holdt hårdt for Team Sjælland! Efter fem forholdsvis sikre sejre på førstedagen måtte holdet ud i en sand gyser mod Nordväst-Skåne, som Team Sjælland vandt 7-5, og i den sidste kamp blev det 6-6 mod Björneborg fra Finland, hvilket var nok til at sikre Team Sjælland den endelige sejr.

Team Sjælland fik også hele fire klassevindere – nemlig Martin Lorenzen fra AIR, Roskilde, i 30 kg, Bo Sværke Bonde fra BK Thor i 33 kg, Anders Ekstrøm, BK Thor, i 40 kg og Frederik Ekstrøm, BK Thor, i 58 kg.

Team Sjælland, der består af brydere fra klubber på Sjælland og Lolland-Falster, har tidligere vundet turneringen fra 1997-2001.

Det jyske hold Team Jylland kæmpede også fortræffeligt, og det afbudsramte hold, der bestod af brydere fra Jylland og Fyn, var da også tæt på flere sejre, men måtte hele tre gange se sig slået med cifrene i 5-7. Dog blev det til uafgjort mod svenske Västgötland, da resultatet mellem de to hold blev 6-6. Jyderne endte på 8. pladsen i turneringen.

Bedste brydere på det jyske hold var Tobias F. Skals i 33 kg og Fredrik Bjerrehuus fra Herning i 37 kg, der begge blev nr. 2 i deres vægtklasser.

Turneringen afvikles næste år i Oslo i Norge, og i 2006 skal turneringen igen afvikles i Danmark.

De to holds resultater blev følgende:
Team Sjælland – Oslo/Akerhus: 10-2
Team Sjælland – Västgötland: 9-3
Team Sjælland – Stockholm: 7-5
Team Sjælland – Team Jylland: 8-4
Team Sjælland – Åbo: 8-4
Team Sjælland – Nordväst-Skåne: 7-5
Team Sjælland – Björneborg: 6-6

Team Jylland – Stockholm: 5-7
Team Jylland – Björneborg: 3-9
Team Jylland – Skåne: 3-9
Team Jylland – Åbo: 5-7
Team Jylland – Team Sjælland: 4-8
Team Jylland – Oslo/Akerhus: 5-7
Team Jylland – Västgötland: 6-6

Den samlede stilling blev:
1. Team Sjælland (Danmark): 13 point
2. Nordväst-Skåne (Sverige): 12 point
3. Björneborg (Finland): 9 point
4. Västgötland (Sverige): 9 point
5. Stockholm (Sverige): 5 point
6. Åbo (Finland): 4 point
7. Oslo/Akerhus (Norge): 2 point
8. Team Jylland (Danmark): 1 point

De to danske hold, der deltog, bestod af følgende brydere:

Team Sjælland:
30 kg: Martin Lorenzen, AIR
33 kg: Bo S. Bonde, BK Thor
37 kg: Marc Wind, AIR
40 kg: Anders Ekstrøm, BK Thor
43 kg: Troels Birkshøj, BK Thor
46 kg: Thomas Hansen, AK Heros
50 kg: Torben Rasmusen, BK Thor
54 kg: Luca Holt, Hermod København
58 kg: Frederik Ekstrøm, BK Thor
63 kg: Benjamin Andersen, BK Thor
68 kg: Daniel Wulffeld, AK Rolf
74 kg: Flemming Rasmussen, BK Thor

Team Jylland:
30 kg: Martin Holmenlund, FfI
33 kg: Tobias F. Skals, Thrott
37 kg: Fredrik Bjerrehuus, Herning
40 kg: Rune Berg, AK Frem
43 kg: Thorkild May, Kolding
46 kg: Christian Roed, AK Frem
50 kg: Ronni Carstens, Herning
54 kg: Shamal Tashkilot, Thor Vejgaard
58 kg: Mads Hansen, AK Frem
63 kg: Nick Sylvester Christiansen, Herning
68 kg: Rune Strobl, Herning
74 Kg: Matti Møller, AK Frem

Klik her for at deltage i debatten.
Der er oprettet 3 indlæg.

[ Hjem ] [ Nyheder ] [ Resultater ] [ Forum ] [ Breddekonsulenten ] [ Klubber ]
[ Om Danmarks Brydeforbund ] [ Søgning ] [ Artikler ] [ Galleri ] [ Hvad er Brydning ] [ Links ]